Desetkovani Puljani skoro do senzacije kvalifikacija

PULA1981-VERN_(1)VERN : PULA 1981 79:75
Falilo je mrvicu sreće u završnim trenucima susreta 11. kola Kvalifikacijske lige za popunu Premijer lige košarkašima Pule 1981 da ostvare veliko iznenađenje i na gostovanju u Zagrebu “skinu” lidera prvenstva Vern. “Akademici” su na kraju slavili s 79:75, no Puležani su, iako tužni, uzdignutih glava napustili teren Sportske dvorane Peščenica, svjesni da su bili dostojan suparnik glavnom pretendentu za ulazak u najelitniji rang Hrvatske košarke sljedeće sezone.

Odlično su igrači trenera Dalibora Mezulića otvorili susret, poveli 0:2 košem Ante Božića, nakon toga 6:8 i vodstvo više nisu ispuštali sve do velikog odmora. Angažiranom i koncentriranom igrom vodili su i s velikih +9 (14:23), no domaćin se, očekivano, ne predaje, i do poluvremena smanjuje zaostatak na samo 1 koš razlike (42:43).

“Poznati” početak 3. četvrtine, kada su Bijeloplavi često ove sezone upadali u “crne rupe”, protekao je u nadigravanju koš na koš, pobjegli su Puležani na +5 (42:47), no Vern se vraća i košem Filipa Šimovića preuzima vodstvo (50:49) u 25 minuti. Do kraja četvrtine ekipe se izmjenjuju u vodstvu te se u posljednju dionicu ulazi pri rezultatu 59:56 za domaće.

Dečki trenera Mezulića su tada već svjesni da nemaju što izgubiti i posljednjih deset minuta odrađuju maksimalno, iako desetkovani, bez Ante i Petra Graše, Vanje Perdije, Matije Čakarića i Dina Rakića, Puležani ginu za svaku loptu i drže priključak. Domaći u 37. minuti bježe na +4 (72:68), Mezulić poziva minutu odmora, no, nažalost, Bijeloplavi gube dvije uzastopne lopte što domaćin ne propušta i odlazi na tad već nedostižnih +9 (77:68), 2 minute prije kraja. Nereo Gržinić i Ante Božić vraćaju nadu minutu prije kraja mini serijom 5:0, za 77:72, Lovro Bulešić tricom smanjuje na 78:75, Božić radi brzi prekršaj, no vremena više nema i Ivan Perić slobodnim bacanjem potvrđuje pobjedu Verna 79:75.

“Šteta, pobjeda je bila na dohvat ruke, presudilo je nekoliko grešaka u samoj završnici, ali ne mogu ne biti zadovoljan prikazanom igrom i pristupom svih igrača. Na dobrom smo putu, ima još puno posla, ali dečki su dokazali da mogu i znaju” – izjavio je nakon utakmice trener Puležana Dalibor Mezulić.

Najefikasniji kod Pule 1981 bio je Božić s 24 koša i 5 skokova, Nereo Gržinić dodao je 18 uz 4 skoka i 4 asistencije, dok je Nino Dasko postigao 11 koševa uz 3 trice. Domaćine su predvodili Matej Kljajić i Ivan Perić sa 17, odnosno 16 koševa. U slijedećem kolu Bijeloplavi na svom terenu u Domu Sportova Mate Parlov, u nedjelju s početkom u 17 sati, dočekuju Borovo.

VERN – PULA 1981 (21:25, 21:18, 17:13, 20:19)

Vern: Jelinić 10, Raič, Jakić, Šimović 11, Levanić-Kutni 4, Perić 16, Kljaić 17, Živko 11, Petrović, Kordić 2, Baković 8; trener: Helbich.

Pula 1981: N.Gržinić 18, Kondić, Bulešić 3, F.Gržinić 5, Ferenčić 6, Dasko 11, Božić 24, Đugum 8, Percan; trener: Mezulić.